Historia klubu

Koźmiński Klub Sportowy „Biały Orzeł” powstał 20 czerwca 1926r. z inicjatywy miejscowych entuzjastów w osobach: Janusza Padlewskiego, Stefana Biernackiego, Edwarda Dimke, Edmunda Garsztki, Andrzeja Ignasiaka, Stanisłwa Miedzińskiego, Józefa Piwka, Sylwestra Plucińskiego i Jana Świętka.

Na wybór nazwy „Biały Orzeł” złożyły się dwa czynniki, a mianowicie- herb naszego miasta przedstawiający białego orła bez korony oraz pamiętne wydarzenie z udziałem polskich lotników Idzikowskiego i Kubala, którzy zamierzali przelecieć Atlantyk dwupłatowcem z wymalowanym na kadłubie białym orłem. Obaj lotnicy ponieśli bohaterską śmierć, bowiem dwupłatowiec runął nad Azorami i rozbił się.

Dominującą dyscypliną klubu była i jest do dnia dzisiejszego piłka nożna, ale w klubie były też inne sekcje: koszykówki, tenisa stołowego oraz lekkiej atletyki.

W 1929r. drużyna piłki nożnej zdobyła mistrzostwo klasy „C” i awansowała do klasy „B”. W latach okupacji hitlerowskiej życie sportowe w Koźminie zamarło.

W latach 1946-1949 drużyna piłki nożnej i tenisa stołowego awansowała do ekstraklasy ówczesnego województwa poznańskiego.

W latach 1950-1964 po odejściu starszych działaczy i zawodników, pracę i działalność w klubie podejmują nowe kadry. W tym czasie największą popularnością cieszyła sie wciąż piłka nożna, a drużyna grała w klasie „B” okręgu poznańskiego.

W 1964r. nastąpił upragniony awans do klasy „A” okręgu poznańskiego i był to sukces, którego zazdrościły nam kluby byłego powiatu krotoszyńskiego. W tym okresie drużyna „Białego Orła” rozegrała dwa mecze o charakterze międzynarodowym, a mianowicie z bułgarską drużyną drugoligową „Plovdiv” oraz z drużyną afrykańską złożoną ze studentów uczących sie w Polsce.

Mecze stanowiły wielką atrakcję dla miejscowej publicznosci. Niestety w 1971r. drużyna „Białego Orła” spadła do klasy „B”. Ponowny awans wywalczyła w 1975r. Po reorganizacji województw drużyna koźmińska grała ze zmiennym szczęściem w klasie „B” i klasie „A” okręgu kaliskiego. W tym czasie czołowi gracze „Białego Orła” poprzechodzili do innych klubów województwa kaliskiego, zasilając przede wszystkim „Victorię” Jarocin grajacą w klasie międzyokregowej.

W czerwcu 1993r. na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym został wybrany nowy zarząd, którego prezesem został były zawodnik Mieczysław Ambroszkiewicz.

Od tego czasu zaczął się dynamiczny rozwój klubu i kolejne awanse. Wyremontowana została płyta boiska, powstał projekt adaptacji byłego budynku POZH na pomieszczenia klubowe, zostało utworzone boisko treningowe oraz ogrodzenie. Stało się to mozliwe dzięki dużemu zaangażowaniu nie tylko działaczy sportowych, ale przede wszystkim dzięki przychylnemu stanowisku władz samorzadowych Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.. Działalność sportową klubu wspierają także liczni sponsorzy.

Obecny zarząd klubu przejął zespół, który pod koniec sezonu 1992/1993 znajdował się w dole tabeli rozgrywek klasy „A”. W tym okresie następuje wzmocnienie klubu. Powracają koźmińscy zawodnicy z innych klubów oraz przychodzą nowi, chętni do gry zawodnicy.

W sezonie 1994/1995 drużyna zajęła pierwsze miejsce w klasie „A” i uzyskała awans do klasy okręgowej.

Na zaproszenie zaprzyjaźnionego miasta Made i w nagrodę za awans władze miasta i klubu przy udziale sponsorów zorganizowały drużynie wyjazd do Holandii. Drużyna „Białego Orła” rozegrała tam dwa mecze remisując z drużyną IV ligi holenderskiej „Made Boys” 3:3 i wygrywając w Bredzie z drużyną polonijną 5:1. W czasie pobytu zespół miał okazję zwiedzenia kompleksu sportowego pierwszoligowej drużyny holenderskiej „Feyenoord” Rotterdam.

Po dwóch latach gry w klasie okręgowej w sezonie 1996/1997 zespół wywalczył awans do klasy międzyokręgowej.

Po roku gry w klasie międzyokręgowej w wyniku reorganizacji „Biały Orzeł” przez dwa sezony grał w klasie okręgowej, by w 2000r. wywalczyć upragniony awans do IV ligi. W sezonach 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003 i 2003/2004 zespół nadal wystepował w IV lidze. Jednak roku 2004 nie można zaliczyć do udanych, gdyż zespół spadł do klasy okręgowej. W sezonie 2004/2005 głównym celem jakim wyznaczyli sobie członkowie zarządu i zawodnicy był powrót do IV ligi. Cel został osiągnięty i w sezonie 2005/2006 zespół występuje w tejże lidze.

 

 


Copyrights © 2016 InternetTime itime.pl